Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Kiedy staje przed wyborem szkoły dla niego, chce, by było to miejsce doskonale przygotowujące do startu w dorosłe życie, ale również przyjazne i bezpieczne. To właśnie z tych założeń zrodził się pomysł utworzenia Prywatnej Szkoły Podstawowej Zespołu Edukacji „Wiedza”.

    W 1997 roku po raz pierwszy swą szkolną przygodę rozpoczęło pięcioro uczniów. Przez kolejne lata nieustannie staraliśmy się, by nasi podopieczni czuli się w szkolnych murach jak w domu, nie zapominając przy tym jak ważna jest nauka. Nasze klasy były mało liczne, a indywidualne podejście do uczniów pozwalało na rozwój ich talentów i zainteresowań. Nie bez znaczenia też był fakt, że nasi podopieczni, prowadzeni byli przez cały cykl szkolny, począwszy od klasy 0 lub I.

    W 2001 roku po raz pierwszy nasi uczniowie pojechali na Zieloną Szkołę, która już na stałe się wpisała w kalendarz szkolnych wydarzeń, podobnie jak zimowe Białe Szkoły. Pierwszy absolwent szkoły opuścił jej mury rok później. Tym samym zrodziła się idea, by powołać do życia Prywatne Gimnazjum, które pozwoliłoby na kontynuowanie edukacji przez naszych uczniów. Pierwsza klasa gimnazjum rozpoczęła naukę w roku szkolnym 2003/2004. Ostatni rocznik gimnazjum pożegnaliśmy w roku 2019.

    Jeszcze w tym samym roku wzięliśmy udział w akcji Gazety Wyborczej „Szkoła z klasą” i jako jedni z pierwszych w regionie zdobyliśmy ten prestiżowy tytuł. Nie spoczęliśmy jednak na laurach i postanowiliśmy podejmować dalsze wyzwania, m.in. organizując akcję charytatywną „Przywróćmy życiu blask”, dzięki której udało się uzbierać fundusze na rehabilitację chorego chłopca. Byliśmy organizatorami pięciu edycji Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego.

    Warto pamiętać również o sukcesach, które osiągamy na co dzień - w konkursach i olimpiadach. Nasi uczniowie od lat zdobywają wysokie lokaty, a także mogą pochwalić się najwyższymi w mieście wynikami podczas egzaminów na koniec szkoły. Jednak to, co sprawia, że nasza szkoła jest naprawdę wyjątkowa, to fakt, że uczniowie lubią spędzać w niej czas, jeździć szkolnym busem i uczestniczyć w zajęciach. Uśmiechnięci podopieczni są dowodem, że nasza szkoła jest szkołą nietuzinkową.

    Po 23 latach istnienia, Prywatna Szkoła Podstawowa i Prywatne Gimnazjum Zespołu Edukacji „Wiedza” zmieniły swoją siedzibę, przenosząc się do historycznego budynku przy ulicy Słowackiego. Nowy rozdział w historii szkoły otworzył przed nami nowe perspektywy i sprawił, że stała się ona szkołą na miarę XXI wieku. A każdy uczeń z pewnością potwierdzi, że „Wiedza”- to brzmi dumnie.